00 / 00
|

Рецепт за наједноставната бисквит торта со грчки јогурт: Идеална за лето

Датум на објавување 18.08.2023.

Подготовката и печењето на овој деликатес ќе ви одземе само половина час

Идеална торта за овие топли летни денови кога би сакале да јадеме слатки, кои не се претешки за нашиот желудник. 

Станува збор за многу едноставна бисквит торта со грчки јогурт, ароматизирана само со кора од лимон.

Можете да користите калап за торта со дијаметар од 20 или 22 см, а алтернативи се калап за леб или помал калап за куглоф. Секако, секогаш можете да ја истурите смесата во длабок плех и да ја исечете тортата на коцки.

Состојки: 

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 170 степени. Обложете го калапот со хартија за печење. Измешајте ги јајцата со шеќерот, па прелијте со масло и грчки јогурт. Изрендајте ја кората од лимон. Измешајте го брашното со прашокот за пециво и малку сол и измешајте го во смесата со јајца. Истурете ја смесата во калапот и печете околу половина час. Проверете со чепкалка за заби дали бисквитот е сварен. Оставете ја тортата да се излади пред да ја извадите од калапот. Пред сервирање посипете го со шеќер во прав!

Уживајте! 

00 / 00
|
Nazad
|
01 / 02

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Informacije o proizvodu
Proizvod i opis
Pakovanje/SKU
mlečna mast
Rok trajanja i uslovi čuvanja
Transportno pakovanje
Proteini
Ugljeni hidrati
Energetska vrednost
Balans+ jogurt
TTOSO 1kg
1g
25 dana
12 komada
3,2g
5,2g
192kJ/46kcal