00 / 00
|

Домашни кроасани​

25 min.

Потребни состојки

 • 250ml топла вода​
 • 250ml топло Битолско млеко​
 • 100ml масло​
 • пресен квасец​
 • 6 лажици шеќер​
 • 1 лажиче сол​
 • 1 ванила​
 • 2 жолчки, белките за премачкување ​
 • околу 1kg брашно ​
 • 250g путер или маргарин
 • мармалад или крем

Подготовка

1.

Во длабок сад се ставаат течните состојки, па се додаваат шеќерот, солта, квасецот, жолчките. Се меша убаво и се додава брашно постепено, колку ќе прими течноста, за да се замеси средно меко тесто. Убаво се изработува, меси.

2.

Тестото се дели на 12 дела. Се обликуваат топчиња. Секое топче се отвора со оклагија колку плитка чинија и се премачкува со омекнатиот путер. Се редат една врз друга. Последната не се мачка.

3.

Од сите така наредени кори една врз друга се отвора голема кора.
Се сече на делови. Потоа се става по малку мармалад или крем. И на крај се виткаат кифлите.

4.

Се редат во плех , се премачкуваат со разматена белка и се киснат 30 минути. Потоа се печат во загреана рерна на 180-200 степени околу 20-25 минути. По желба се наросуваат со шеќер во прав.

Датум на објавување 08.02.2023.

Nazad
|
01 / 02

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Informacije o proizvodu
Proizvod i opis
Pakovanje/SKU
mlečna mast
Rok trajanja i uslovi čuvanja
Transportno pakovanje
Proteini
Ugljeni hidrati
Energetska vrednost
Balans+ jogurt
TTOSO 1kg
1g
25 dana
12 komada
3,2g
5,2g
192kJ/46kcal