00 / 00
|

Печена пченка со пармезан и путер

30 min.

Потребни состојки

  • Пченка
  • 50g рендан пармезан
  • 3 лажици омекнат Битолски путер
  • сол и црн пипер по желба

Подготовка

1.

Загрејте ја рерната на 190 Целзиусови степени.

2.

Преполовете ги пченките, па потоа премачкајте ја секоја половина со Битолски путер што претходно бил оставен на собна температура за да омекне малку.

3.

Секоја половина извалкајте ја во пармезан. Додадете сол и црн пипер по желба.

4.

Ставете ги пченките во тепсијата за печење и ставете ја во рерната.

5.

Печете ги околу 25 минути.

6.

Пченката подготвена на овој начин може да се сервира со печено месо, крцкави компири и сезонска салата.

Датум на објавување 31.10.2022.

Nazad
|
01 / 02

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Informacije o proizvodu
Proizvod i opis
Pakovanje/SKU
mlečna mast
Rok trajanja i uslovi čuvanja
Transportno pakovanje
Proteini
Ugljeni hidrati
Energetska vrednost
Balans+ jogurt
TTOSO 1kg
1g
25 dana
12 komada
3,2g
5,2g
192kJ/46kcal